Biegacze pokonali w Polsce 333 km i 140 km w Czechach i Austrii przynosząc w darze z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku i Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, korę z drzewa nad którym ukazała się dzieciom Matka Boża,  rzeźbę Matki Bożej Szczyrkowskiej, oraz komplet numizmatów wykonanych z okazję dzisiejszej rocznicy. 

W biegu uczestniczyło ponad 300 biegaczy w biegach publicznych na etapach w Szczyrku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Andrychowie, Piekarach Śląskich, Knurowie Raciborzu i Krzyżanowicach, biegacze odwiedzili siedem sanktuariów
w których podczas uroczystych nabożeństw  odnowili Śluby Jasnogórskie, również oddali hołd ofiarom faszyzmu i deportowanym Górnoślązakom w niemieckim Obozie Zagłady pozniejszym sowieckim łagrze w Oświęcimiu, odwiedzili Kopiec Wyzwolenia a także Zamek Stetteldorf miejsce pobytu Króla Jana III Sobieskiego przed zwycięską bitwą pod Wiedniem. 

W tym roku organizatorzy wraz z Partnerami wydali okolicznościowy numizmat i kartkę pocztową wraz ze stemplem. 
Bieg jest organizowany corocznie od 2013 roku przez Stowarzyszenie Światowe Igrzyska Polonijne - Polonia Austria wraz z Partnerami. 
I Etap i start biegaczy:
Wystartowali - uczestnicy I odcinka Biegu 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Czołowym Zawodnikom, którzy pokonają trasę na odcinku Szczyrk - Kahlenberg, towarzyszyła licznie młodzież z ZSPIG nr 1 w Szczyrku. Uroczystą mszę św. rozpoczynającą Bieg odprawił ks. Kustosz Sanktuarium Stanisław Oskwarek wraz z ks. Proboszczem Andrzejem Lorancem oraz ks. Jackiem Pędziwiatrem. 

Andrzej Kempa jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Biegu Odsieczy Wiedeńskiej i Edward Dudek odebrali w imieniu zawodników przekazane dary, które zostaną złożone na mszy podczas Dożynek Polskich na Kahlenbergu. Darami były: rzeźba Matki Bożej Szczyrkowskiej wraz ze św. Jakubem autorstwa Józefa Więzika oraz fragment Buka, na którym objawiła się Matka Boża w 1894 roku na szczyrkowskiej Górce. W rozpoczęciu Biegu wzięli udział: Pan Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy- Patron Honorowy Biegu oraz przedstawiciele Starosty Bielskiego na czele z Panią Jolantą Konior - kierownik Biura ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki- Sabina Bugaj Dyrektor MOKPi. Sztafetę na pierwszym etapie biegu prowadzili: Edward Dudek, ks. Jacek Pędziwiatr, Jerzy Fijak, Renata Gorczewska, Adam Ochman, Kazimierz Foltyn. Asekuracja: Andrzej Kempa.

Tekst prasowy: Andrzej Kempa