Zapraszamy do cennej audycji radiowej Jacka Kosiaka "Nad pięknym modrym Dunajem". Przedruk ze strony, Radio Poznań: https://radiopoznan.fm/informacje/historia/mauthausen-gusen opublikowany 15.10.2018 r.

Mauthausen i Gusen to dwa najbardziej znane miejsca kaźni na terenie współczesnej Austrii. W latach wojny hitlerowcy stworzyli tam cały system obozów i podobozów.

Czytaj więcej: Mauthausen-Gusen

Szanowni Państwo,

z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości składam najserdeczniejsze życzenia. 

11 listopada, Dzień Niepodległości to wyjątkowe święto. To dla Nas Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Dzisiaj wszyscy budujemy naszą wspólnotę narodową opartą na bazie historii i tradycji.

Czytaj więcej: Polakom z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dzięki inicjatywie konsula generalnego Bartłomieja Rosika, 5. października 2018 r. powołana została Rada Igrzysk Polonijnych, w kontekście XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych – Gdynia 2019.

20 października 2018 r. odbyło się pierwsze zebranie członków w/w Rady, w którym udział wzięli:

Czytaj więcej: RADA IGRZYSK POLONIJNYCH

17.10.2018 r. zmarł w Austrii ks. infułat profesor Bonifacy Miązek, znany i ceniony kapłan, profesor slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego - poeta, krytyk literacki i historyk literatury polskiej - od lat mieszkający w Wiedniu, miał 83 lata.

Ksiądz Bonifacy Miązek pochodzi z Kolonii Szczerbackiej, niedaleko Końskich. W roku 1954 zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich, następnie studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1959 roku i przez sześć lat pracował jako wikary i nauczyciel religii w diecezji sandomierskiej.

Ze względu na kontakt z paryską "Kulturą", księdzem Miązkiem zainteresował się Urząd Bezpieczeństwa. W październiku 1965 roku wyjechał wraz grupą księży na wycieczkę do Rzymu, odłączył się w Wiedniu i poprosił o azyl polityczny w Austrii. To uchroniło go od aresztowania. Odtąd na stałe mieszkał w Wiedniu.

Czytaj więcej: Ks. Bonifacy Miązek nie żyje...

                                    Szacunek wraz z publicznymi jego objawami

                                    winien przypadać, większy lub mniejszy,

                                    wyłącznie za to, jak się robi swoją robotę,

                                    a nie za to, jaką ta robota zajmuję pozycję

                                    w hierarchii funkcji.

                                                                        T. KOTARBIŃSKI

EMILIA TOMECKA

          Dziennikarka, autorka prac naukowych, wstępów do katalogów sztuki i recenzji książek. Napisała dziesiątek artykułów w pismach polskich, austriackich, austriacko-niemieckich, francuskich, kirgiskich, m.in.: o sztuce i twórcach, kulturze i dziedzictwie narodowym, historii i pięknie Polski, tłumaczonych głównie na języki: francuski, niemiecki i rosyjski, publikowanych przede wszystkim w Austrii, Francji, Kirgistanie i Polsce, a także przedrukowywanych przez inne pisma i umieszczanych w Internecie.

          Publikacje Emilii Tomeckiej znajdują się w bibliotekach w Austrii, Francji, Niemczech, Polsce, a czytane są w wielu krajach Europy, a także w Afryce, Ameryce Północnej i Azji.

          Związana jest z polsko-niemieckim pismem „Żongler/Jongleur”, niemalże od pierwszego numeru. W 2012 roku jej dorobek dziennikarski prezentowany był na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

          Do niezapomnianych artykułów należy prezentacja artystów plastyków w autorskim cyklu Galeria Jednego Obrazu. Galeria powstała w 2004 roku w Wydziale Konsularnym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu. Promując twórców wywodzących się z licznego środowiska polonijnego poprzez prezentację jednego dzieła. Już same tytuły artykułów m.in. W ogrodzie sztuki, Piękno zamknięte w kwadracie, Szczęśliwość wzbudzały olbrzymie zainteresowanie. Artyści, którzy zaistnieli w Galerii „1” Obrazu zyskali popularność i uznanie wśród Polaków i Austriaków oraz w środowiskach polonijnych, i nie tylko, na obu półkulach do czego przyczyniła się niewątpliwie stała rubryka w „Żonglerze”.

Czytaj więcej: Emilia Tomecka - PORTRET