W dniu 25 stycznia na zaproszenie Rady Igrzysk Polonijnych w Austrii odbyło się w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu spotkanie informacyjne poświęcone XIX Swiatowym Letnim Igrzyskom Polonijnym organizowanych od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 roku w Gdynii. Po oficjalnym powitaniu gości przez kierownika d/s sportu polonijnego w Austrii Juliana Gaborka zabrał głos Konsul Generalny Ambasady RP w Austrii Bartłomiej Rosik.

Czytaj więcej: XIX Swiatowe Letnie Igrzyska Polonijne – Gdynia 2019 - Spotkanie

Serdecznie zapraszamy do udziału w I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach Sportów Zimowych, które odbędą się 20-24 lutego 2019 r.

w Krynicy-Zdroju.

Zawody przeznaczone są dla uczestników polonijnych w wieku 14-28 lat z całego świata!

Rywalizacja będzie się toczyć w 4 konkurencjach:

   

narciarstwo alpejskie            narciarstwo biegowe                shorttrack                       snowboard

Regulamin oraz formularze rekrutacyjne dostępne są już na naszej stronie internetowej pod linkiem:

http://www.wspolnotapolska.org.pl/mistrzostwamlodziezowe/rejestracja.php

Mistrzostwom będą towarzyszyły różne uroczystości i imprezy,  w tym ceremonie otwarcia i zamknięcia, ceremonie medalowe, młodzieżowe forum polonijne, wycieczki krajoznawcze oraz spotkania i mecze gościnne z młodymi sportowcami z Polski.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 stycznia 2019 r.

Pytania prosimy kierować mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numer +48 22 255 99 95 / kom.  +48 607 305 332

Pozdrawiamy serdecznie,

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

 

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu po raz czwarty organizuje Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów oraz środowisk polonijnych “Przywrócić głos niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Historyczny “Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”

W najtrudniejszych chwilach dziejowych naszej Ojczyzny, wygląda na to, że Opatrzność zsyłała - jakby w ostatniej chwili - wybitnych Mężów stanu. 

I jakimś dziwnym trafem często ich inicjały to "JP"  jak - Jaśnie Panująca.

Czytaj więcej: DLA JAŚNIE PANUJĄCEJ

Zapraszamy do cennej audycji radiowej Jacka Kosiaka "Nad pięknym modrym Dunajem". Przedruk ze strony, Radio Poznań: https://radiopoznan.fm/informacje/historia/mauthausen-gusen opublikowany 15.10.2018 r.

Mauthausen i Gusen to dwa najbardziej znane miejsca kaźni na terenie współczesnej Austrii. W latach wojny hitlerowcy stworzyli tam cały system obozów i podobozów.

Czytaj więcej: Mauthausen-Gusen